VCD30-D24-D12-T
CONVERTER DC/DC +-12V OUT 30W
product image
VCD30-D24-D12-T Picture
SeekIC No. : 003816663 Detail
VCD30-D24-D12-T: CONVERTER DC/DC +-12V OUT 30W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VCD30-D24-D12-T
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: V-Infinity VCD30 Operating Supply Voltage : 10 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 18 ~ 36V Output: ±12V
Number of Outputs: 2 Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 1.25A
Output - 2 @ Current (Max): -12 VDC @ 1.25A Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 30W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Efficiency: 85% Package / Case: Module
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Type: Isolated
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Efficiency: 85%
Output: ±12V
Number of Outputs: 2
Power (Watts): 30W
Series: V-Infinity VCD30
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Voltage - Input: 18 ~ 36V
Packaging: -
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 1.25A
Output - 2 @ Current (Max): -12 VDC @ 1.25A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVCD30-D24-D12-T
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output±12V
Power (Watts)30W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 1.25A
2nd Output-12 VDC @ 1.25A