VDZT2R33B
Zener Diodes 100MW 33V
product image
VDZT2R33B Picture
SeekIC No. : 00276748 Detail
VDZT2R33B: Zener Diodes 100MW 33V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R33B
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 32.97 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 250 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VMD-2
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 250 Ohms
Voltage Tolerance : 2 %
Zener Voltage : 32.97 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R33B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 25V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseVMD2
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C