VDZT2R36B
Zener Diodes 100MW 36V
product image
VDZT2R36B Picture
SeekIC No. : 00276957 Detail
VDZT2R36B: Zener Diodes 100MW 36V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R36B
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 35.97 V Voltage Tolerance : 3 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 300 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VMD-2
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Voltage Tolerance : 3 %
Maximum Zener Impedance : 300 Ohms
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Zener Voltage : 35.97 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R36B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseVMD2
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C