VDZT2R3.6B
Zener Diodes 100MW 3.6V
product image
VDZT2R3.6B Picture
SeekIC No. : 00276805 Detail
VDZT2R3.6B: Zener Diodes 100MW 3.6V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R3.6B
Quick Details
Zener Voltage : 3.7225 V Voltage Tolerance : 3 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Voltage Tolerance : 3 %
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Zener Voltage : 3.7225 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R3.6B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 1V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C