VDZT2R4.3B
Zener Diodes 100MW 4.3V
product image
VDZT2R4.3B Picture
SeekIC No. : 00270019 Detail
VDZT2R4.3B: Zener Diodes 100MW 4.3V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R4.3B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 4.3 V Voltage Tolerance : 3 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Voltage Tolerance : 3 %
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Zener Voltage : 4.3 V
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R4.3B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr5A @ 1V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C