VDZT2R4.7B
Zener Diodes 100MW 4.7V
product image
VDZT2R4.7B Picture
SeekIC No. : 00270159 Detail
VDZT2R4.7B: Zener Diodes 100MW 4.7V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R4.7B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 4.65 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Voltage Tolerance : 2 %
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Zener Voltage : 4.65 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R4.7B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr2A @ 1V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C