VDZT2R5.1B
Zener Diodes 100MW 5.1V
product image
VDZT2R5.1B Picture
SeekIC No. : 00276623 Detail
VDZT2R5.1B: Zener Diodes 100MW 5.1V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R5.1B
Quick Details
Zener Voltage : 5.09 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Maximum Zener Impedance : 80 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Voltage Tolerance : 2 %
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Zener Voltage : 5.09 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R5.1B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr2A @ 1.5V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C