VDZT2R6.2B
Zener Diodes 100MW 6.2V VMD2
product image
VDZT2R6.2B Picture
SeekIC No. : 00274782 Detail
VDZT2R6.2B: Zener Diodes 100MW 6.2V VMD2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R6.2B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 6.195 V Voltage Tolerance : 2 %
Zener Current : 5 mA Power Dissipation : 100 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : VMD-2 Packaging : Reel
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Voltage Tolerance : 2 %
Zener Current : 5 mA
Zener Voltage : 6.195 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R6.2B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr1A @ 3V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C