VDZT2R6.8B
Zener Diodes 100MW 6.8V
product image
VDZT2R6.8B Picture
SeekIC No. : 00276558 Detail
VDZT2R6.8B: Zener Diodes 100MW 6.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R6.8B
Quick Details
Zener Voltage : 6.79 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Voltage Tolerance : 2 %
Zener Voltage : 6.79 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R6.8B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C