VE17M01750K
MOV 175V RMS 17MM RADIAL
product image
VE17M01750K Picture
SeekIC No. : 003006351 Detail
VE17M01750K: MOV 175V RMS 17MM RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VE17M01750K
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Varistor Voltage: 270V Current-Surge: 4.5kA
Propagation Delay Time : 6 ns at 4.5 V to 5.5 V Number of Circuits: 1
Maximum AC Volts: 175VAC Maximum DC Volts: 225VDC
Energy: 46J
Description
Number of Circuits: 1
Series: -
Current-Surge: 4.5kA
Varistor Voltage: 270V
Maximum AC Volts: 175VAC
Maximum DC Volts: 225VDC
Energy: 46J
Manufacturer: AVX Corporation
Package / Case: Disc 17mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationVE17M01750K
VendorAVX Corporation
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts175Vrms
Maximum DC Volts225VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 17mm
Varistor Voltage270V