VHB75-D24-S2R5
CONVERTER DC/DC 2.5V OUT 37.5W
product image
VHB75-D24-S2R5 Picture
SeekIC No. : 003716608 Detail
VHB75-D24-S2R5: CONVERTER DC/DC 2.5V OUT 37.5W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHB75-D24-S2R5
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VHB75 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : TSSOP-32 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 2.5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Features: -
Efficiency: 77%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Output 1: 2.5V
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Current - Output (Max): 15A
Series: V-Infinity VHB75
Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHB75-D24-S2R5
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output2.5V
Power (Watts)37.5W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 15A