VHB75-D24-S5
CONVERTER DC/DC 5V OUT 75W
product image
VHB75-D24-S5 Picture
SeekIC No. : 003716610 Detail
VHB75-D24-S5: CONVERTER DC/DC 5V OUT 75W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHB75-D24-S5
Quick Details
Series: V-Infinity VHB75 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of DAC Outputs : 2
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 82%
Packaging: Bulk
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Current - Output (Max): 15A
Series: V-Infinity VHB75
Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHB75-D24-S5
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output5V
Power (Watts)75W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 15A