VLCF4018T-6R8NR94-2
Power Inductors 6.8uH 0.94A 4x4x1.8mm
product image
VLCF4018T-6R8NR94-2 Picture
SeekIC No. : 001178754 Detail
VLCF4018T-6R8NR94-2: Power Inductors 6.8uH 0.94A 4x4x1.8mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF4018T-6R8NR94-2
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.94 Amp Maximum DC Resistance : 0.124 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.8 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 0.94 Amp
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 0.124 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF4018T-6R8NR94-2
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.071" H (4.00mm x 4.00mm x 1.80mm)
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 940mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)124.0 mOhm Max