VLF4014ST-1R0N2R3
Power Inductors 1.0uH 0.049ohms 2.7A
product image
VLF4014ST-1R0N2R3 Picture
SeekIC No. : 001183932 Detail
VLF4014ST-1R0N2R3: Power Inductors 1.0uH 0.049ohms 2.7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLF4014ST-1R0N2R3
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.3 Amps Maximum DC Resistance : 0.049 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 3.8 mm W x 3.6 mm L x 1.4 mm H
Inductance : 1 uH
Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.3 Amps
Maximum DC Resistance : 0.049 Ohms
Dimensions : 3.8 mm W x 3.6 mm L x 1.4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLF4014ST-1R0N2R3
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±30%
Package / Case0.150" L x 0.142" W x 0.055" H (3.80mm x 3.60mm x 1.40mm)
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Current 2.3A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)49.00 mOhm Max