VLS3012T-6R8MR90
Power Inductors 6.8uH 0.228ohms 0.9A
product image
VLS3012T-6R8MR90 Picture
SeekIC No. : 001183928 Detail
VLS3012T-6R8MR90: Power Inductors 6.8uH 0.228ohms 0.9A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLS3012T-6R8MR90
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.9 Amp Maximum DC Resistance : 0.228 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 3 mm W x 3 mm L x 1.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Maximum DC Resistance : 0.228 Ohms
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 0.9 Amp
Dimensions : 3 mm W x 3 mm L x 1.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLS3012T-6R8MR90
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.118" L x 0.118" W x 0.047" H (3.00mm x 3.00mm x 1.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 900mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)228.0 mOhm Max