VLS4012T-6R8M1R0
Power Inductors 6.8uH 0.156ohms 1.0A
product image
VLS4012T-6R8M1R0 Picture
SeekIC No. : 001184029 Detail
VLS4012T-6R8M1R0: Power Inductors 6.8uH 0.156ohms 1.0A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLS4012T-6R8M1R0
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1 Amp Maximum DC Resistance : 0.156 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.2 mm H
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.2 mm H
Maximum DC Current : 1 Amp
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Resistance : 0.156 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLS4012T-6R8M1R0
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.047" H (4.00mm x 4.00mm x 1.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)156.0 mOhm Max