VMS-100-18
POWER SUPPLY 18V 5.6A 100W MED
product image
VMS-100-18 Picture
SeekIC No. : 003808826 Detail
VMS-100-18: POWER SUPPLY 18V 5.6A 100W MED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VMS-100-18
Quick Details
Series: V-Infinity VMS-100 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 18V Interface Type : Parallel
Voltage - Input: 90 ~ 264VAC Output - 1 @ Current (Max): 18 VDC @ 5.6A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 100W
Power Supply Type: Switching (Open Frame) Applications: Medical
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Mounting Type: Chassis Mount
Efficiency: 90%
Voltage - Input: 90 ~ 264VAC
Applications: Medical
Power (Watts): 100W
Voltage - Output: 18V
Output - 1 @ Current (Max): 18 VDC @ 5.6A
Series: V-Infinity VMS-100
Size / Dimension: 5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)