VN1206L-G
MOSFET 120V 6Ohm
product image
VN1206L-G Picture
SeekIC No. : 00150738 Detail
VN1206L-G: MOSFET 120V 6Ohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VN1206L-G
Mfg:
Supertex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 120 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 0.23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92 Packaging : Bulk
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Packaging : Bulk
Drain-Source Breakdown Voltage : 120 V
Package / Case : TO-92
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms
Continuous Drain Current : 0.23 A