VN1206L-P002-G
MOSFET 120V 6Ohm
product image
VN1206L-P002-G Picture
SeekIC No. : 00157774 Detail
VN1206L-P002-G: MOSFET 120V 6Ohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VN1206L-P002-G
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 120 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 0.23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92 Packaging : Reel
Configuration : Single
Packaging : Reel
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 120 V
Package / Case : TO-92
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms
Continuous Drain Current : 0.23 A