VN2410LZL1G
MOSFET 240V 200mA N-Channel
product image
VN2410LZL1G Picture
SeekIC No. : 00161062 Detail
VN2410LZL1G: MOSFET 240V 200mA N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VN2410LZL1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 240 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 0.2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 10000 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92 Packaging : Ammo
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 240 V
Package / Case : TO-92
Continuous Drain Current : 0.2 A
Packaging : Ammo
Resistance Drain-Source RDS (on) : 10000 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVN2410LZL1G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)240V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C200mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 125pF @ 25V
Power - Max350mW