VNP49N04-E
MOSFET N-Ch 42V 49A OmniFET
product image
VNP49N04-E Picture
SeekIC No. : 00149890 Detail
VNP49N04-E: MOSFET N-Ch 42V 49A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNP49N04-E
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Continuous Drain Current : 49 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 49 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNP49N04-E
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
Voltage - Supply-
On-State Resistance20 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output49A