VNP49N04
MOSFET N-Ch 42V 49A OmniFET
product image
VNP49N04 Picture
SeekIC No. : 00166660 Detail
VNP49N04: MOSFET N-Ch 42V 49A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNP49N04
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity :
Gate-Source Breakdown Voltage :
Continuous Drain Current :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Features:
The device integrates:
- OVERVOLTAGE CLAMP PROTECTION:internally set at 42V, along with the rugged avalanche characteristics of the Power MOSFET stage give this device unrivalled ruggedness and energy handling capability.This feature is mainly important when driving inductive loads.
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS
Drain-source Voltage (Vin = 0)
Internally Clamped V
VIN
Input Voltage
18 V
ID
Drain Current
Internally Clamped A
IR
Reverse DC Output Current
-50 A
Vesd
Electrostatic discharge(C= 100 pF, R=1.5 K)
2000 V
Ptot
Total Dissipation at TC=25°C 125
W
Tj
Operating Junction Temperature
Internally Limited
TC
Case operating temperature
Internally Limited
Tstg
Storage Temperature
-55 to 150
Description
Fault feedback of VNP49N04 can be detected by monitoring the voltage at the input pin.
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNP49N04
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
Mounting TypeThrough Hole
TypeLow Side
Voltage - Supply-
On-State Resistance20 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output49A