VNP49N04FI
MOSFET N-Ch 42V 49A OmniFET
product image
VNP49N04FI Picture
SeekIC No. : 00165887 Detail
VNP49N04FI: MOSFET N-Ch 42V 49A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNP49N04FI
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Continuous Drain Current : 49 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOWATT 220
Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 49 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Package / Case : ISOWATT 220
Features:
The device integrates:
- OVERVOLTAGE CLAMP PROTECTION:internally set at 42V, along with the rugged avalanche characteristics of the Power MOSFET stage give this device unrivalled ruggedness and energy handling capability. This feature is mainly important when driving inductive loads.
- STATUS FEEDBACK:in the case of an overtemperature fault condition, a status feedback is provided through the INPUT pin. The internal protection circuit disconnects the input from the gate and connects it instead to ground via an equivalent resistance of 100W. The failure can be detected by monitoring the voltage at the INPUT pin, which will be close to ground potential. Additional features of this device are ESD protection according to the Human Body model and the ability to be driven from a TTL Logic circuit (with a small increase in RDS(ON)).
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
PowerSO-10TM D2PAK ISOWATT220
VDS
Drain-source Voltage (Vin = 0)
Internally Clamped V
VIN
Input Voltage
18 V
ID
Drain Current
Internally Limited A
IR
Reverse DC Output Current
-50 A
Vesd
Electrostatic discharge(C= 100 pF, R=1.5 K)
2000 V
Ptot
Total Dissipation at TC=25°C 125 125 40
W
Tj
Operating Junction Temperature
Internally Limited
TC
Case operating temperature
Internally Limited
Tstg
Storage Temperature
-55 to 150
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNP49N04FI
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseISOWATT-220-3
Mounting TypeThrough Hole
TypeLow Side
Voltage - Supply-
On-State Resistance40 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output49A
Input TypeNon-Inverting
Number of Outputs1
Operating Temperature-40°C ~ 150°C