VPS36-4800
Power Transformers 175VA 36VCT at 4.8A 18V at 9.6A
product image
VPS36-4800 Picture
SeekIC No. : 002767064 Detail
VPS36-4800: Power Transformers 175VA 36VCT at 4.8A 18V at 9.6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS36-4800
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 175 VA Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Secondary Voltage Rating : 36 V, 18 V Mounting Style : Chassis
Length : 2.8125 in Width : 3.125 in
Height : 3.75 in
Description
Mounting Style : Chassis
Secondary Voltage Rating : 36 V, 18 V
Power Rating : 175 VA
Width : 3.125 in
Height : 3.75 in
Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Length : 2.8125 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS36-4800
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current36 VAC @ 4.8A
Parallel Output Voltage @ Current18 VAC @ 9.6A