VPT230-10870
Power Transformers 230.0V CT @ 10.87A 115V@21.74A Parallel
product image
VPT230-10870 Picture
SeekIC No. : 002770058 Detail
VPT230-10870: Power Transformers 230.0V CT @ 10.87A 115V@21.74A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT230-10870
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 2500 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 115 V to 230 V Height : 120 mm
Description
Mounting Style :
Length :
Width :
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Power Rating : 2500 VA
Secondary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 120 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT230-10870
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current230 VAC @ 10.87A
Parallel Output Voltage @ Current115 VAC @ 21.74A