VPT230-1090-B
TRANSF 230VCT 1.09A BULK
product image
VPT230-1090-B Picture
SeekIC No. : 004195717 Detail
VPT230-1090-B: TRANSF 230VCT 1.09A BULK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT230-1090-B
Quick Details
Logic Type : Single-Ended Bus Transceiver Series: Chassis Mount: World Series™
Manufacturer: Triad Magnetics Transformer Type: -
Type: Toroidal Maximum Power: 250 VA
Turns Ratio - Primary:Secondary: - Inductance: -
Primary Winding(s): Dual Current Rating: -
Secondary Winding(s): Dual, No Center Tap DC Resistance (DCR): -
Series Output Voltage @ Current: 230 VAC @ 1.09A E.T.: -
Parallel Output Voltage @ Current: 115 VAC @ 2.18A Mounting Type: Chassis Mount
Size / Dimension: 112.00mm Dia x 54.00mm W Height - Seated (Max): -
Description
Transformer Type: -
Turns Ratio - Primary:Secondary: -
Inductance: -
Current Rating: -
Secondary Winding(s): Dual, No Center Tap
DC Resistance (DCR): -
E.T.: -
Primary Winding(s): Dual
Mounting Type: Chassis Mount
Type: Toroidal
Manufacturer: Triad Magnetics
Height - Seated (Max): -
Series: Chassis Mount: World Series™
Termination Style: Wire Leads
Maximum Power: 250 VA
Series Output Voltage @ Current: 230 VAC @ 1.09A
Parallel Output Voltage @ Current: 115 VAC @ 2.18A
Size / Dimension: 112.00mm Dia x 54.00mm W