VPT230-1090
Power Transformers 230.0V CT @ 1.09A 115V @2.18A Parallel
product image
VPT230-1090 Picture
SeekIC No. : 002767152 Detail
VPT230-1090: Power Transformers 230.0V CT @ 1.09A 115V @2.18A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT230-1090
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 250 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 115 V to 230 V Height : 53 mm
Description
Mounting Style :
Length :
Width :
Power Rating : 250 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 53 mm
Secondary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT230-1090
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
TypeToroidal
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current230 VAC @ 1.09A
Parallel Output Voltage @ Current115 VAC @ 2.18A