VRPF-20A1A0
Features: • Non-Isolated • Wide Trim Range• Fixed Frequency (275 kHz) • Converter Can Sink and Source• High Efficiency Current• High Power Density• OCP/SCP• Power Good Output Signal (open collector)• Under-Voltage Lockout (UVLO)• Remote O...
product image
VRPF-20A1A0 Picture
SeekIC No. : 004543140 Detail
VRPF-20A1A0: Features: • Non-Isolated • Wide Trim Range• Fixed Frequency (275 kHz) • Converter Can Sink and Source• High Efficiency Current• High Power Density• OCP/SCP&...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VRPF-20A1A0
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Non-Isolated
• Wide Trim Range
• Fixed Frequency (275 kHz)
• Converter Can Sink and Source
• High Efficiency Current
• High Power Density
• OCP/SCP
• Power Good Output Signal (open collector)
• Under-Voltage Lockout (UVLO)
• Remote On/Off
• Low Cost
Specifications
Parameter Min Typ Max Notes
Input Voltage (continuous) -0.3V - 13.8V
Output Enable Terminal Voltage -0.3V - 13.8V
Ambient Temperature 0 - 80
Storage Temperature -40 - 125
Description
applications. Each model has a wide input range (10.2 Vdc - 13.8 Vdc) and offers a wide range of output voltage (0.9 Vdc - 5.0 Vdc) with a 20 A load. An external resistor adjusts the output voltage from its pre-set value of 0.9 Vdc to any value up to the 5.0 Vdc maximum. Typical efficiency is 92% at Vo=5 Vdc, Vin=12 Vdc at full load.