VSD-200D-48
PWR SUPPLY 48V 4.2A
product image
VSD-200D-48 Picture
SeekIC No. : 003816948 Detail
VSD-200D-48: PWR SUPPLY 48V 4.2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSD-200D-48
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: V-Infinity VSD-200 Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 72 ~ 144V Output: 48V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 4.2A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 200W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -20°C ~ 60°C
Efficiency: 90% Package / Case: Module
Size / Dimension: 8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Packaging: Bulk
Output: 48V
Power (Watts): 200W
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 4.2A
Efficiency: 90%
Series: V-Infinity VSD-200
Voltage - Input: 72 ~ 144V
Operating Temperature: -20°C ~ 60°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSD-200D-48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input72 ~ 144VDC
Output48V
Power (Watts)200W
Number of Outputs1
1st Output48 VDC @ 4.2A