VSD-50A-24
PWR SUPPLY 24A 2.1A
product image
VSD-50A-24 Picture
SeekIC No. : 003816949 Detail
VSD-50A-24: PWR SUPPLY 24A 2.1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSD-50A-24
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: V-Infinity VSD-50 Operating Supply Voltage : 10 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 9.2 ~ 18V Output: 24V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 2.1A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 50W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -10°C ~ 60°C
Efficiency: 76% Package / Case: Module
Size / Dimension: 6.26" L x 3.82" W x 1.50" H (159.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Packaging: -
Power (Watts): 50W
Efficiency: 76%
Output: 24V
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C
Series: V-Infinity VSD-50
Voltage - Input: 9.2 ~ 18V
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 2.1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSD-50A-24
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9.2 ~ 18VDC
Output24V
Power (Watts)50.4W
Number of Outputs1
1st Output24 VDC @ 2.1A
2nd Output-
3rd Output-
4th Output-
TypeIsolated
Mounting TypeChassis Mount
Packaging-
Package / CaseModule
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names VSD 50A 24