VSKC250-12
Rectifiers 1200 Volt 250 Amp
product image
VSKC250-12 Picture
SeekIC No. : 00179825 Detail
VSKC250-12: Rectifiers 1200 Volt 250 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKC250-12
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 1.29 V
Forward Continuous Current : 250 A Max Surge Current : 7345 A
Product : Standard Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.29 V
Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 1200 V
Package / Case : MAGN-A-PAK
Forward Continuous Current : 250 A
Max Surge Current : 7345 A