VSKC250-16
Rectifiers 1600 Volt 250 Amp
product image
VSKC250-16 Picture
SeekIC No. : 00178162 Detail
VSKC250-16: Rectifiers 1600 Volt 250 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKC250-16
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 1600 V Forward Voltage Drop : 1.29 V
Forward Continuous Current : 250 A Max Surge Current : 7345 A
Reverse Current IR : 50000 uA Mounting Style : Screw
Package / Case : MAGN-A-PAK Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Packaging : Bulk
Product : Standard Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.29 V
Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 1600 V
Mounting Style : Screw
Reverse Current IR : 50000 uA
Package / Case : MAGN-A-PAK
Forward Continuous Current : 250 A
Max Surge Current : 7345 A