VSKDS408/060
DescriptionThe VSKDS408/060 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifier with current of 200A. The VSKDS408 schottky rectifier doubler has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for reliable oper...
product image
VSKDS408/060 Picture
SeekIC No. : 004543618 Detail
VSKDS408/060: DescriptionThe VSKDS408/060 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifier with current of 200A. The VSKDS408 schottky rectifier doubler has been optimized for ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKDS408/060
Description
The VSKDS408/060 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifier with current of 200A. The VSKDS408 schottky rectifier doubler has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for reliable operation up to 150°C junction temperature. Typical applications are in high current switching power supplies, plating power supplies, UPS systems, converters, freewheeling diodes, welding, and reverse battery protection.
Some absolute maximum ratings of VSKDS408/060 have been concluded into several points as follow. (1)Its maximum DC reverse voltage would be 60V. (2)Its maximum working peak reverse voltage would be 60V. (3)Its maximum average forward current would be 200A. (4)Its maximum peak one cycle non-repetitive surge current would be 25500A with the condition of 5s sine or 3s rect. pulse and would be 3300A with the condition of 10ms sine or 6ms rect. pulse. (5)Its  non-repetitive avalanche energy would be 15mJ. (6)Its repetitive avalanche current would be 1A. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of VSKDS408/060 are concluded as follow. (1)Its maximum reverse leakage current would be 2.2mA at Tj=25°C and would be 650mA at Tj=125°C. (2)Its maximum junction capacitance would be 11000pF. (3)Its typical series inductance would be 5.0nH. (4)Its maximum voltage rate of change would be 10000V/s. At present we have not got so much information about this IC and we would try hard to get more information about it. If you have any question or suggestion or want to know more information please visit our website and contact us for details. Thank you!