VSKDS409/150
DescriptionThe VSKDS409/150 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 200A. The VSKDS409/150 schottky rectifier doubler module has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for r...
product image
VSKDS409/150 Picture
SeekIC No. : 004543620 Detail
VSKDS409/150: DescriptionThe VSKDS409/150 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 200A. The VSKDS409/150 schottky rectifier doubler module has been op...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKDS409/150
Description
The VSKDS409/150 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 200A. The VSKDS409/150 schottky rectifier doubler module has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for reliable operation up to 175°C junction temperature. Typical applications are in high current switching power supplies, plating power supplies, UPS systems, converters, freewheeling diodes, welding, and reverse battery protection.
Some absolute maximum ratings of VSKDS409/150 have been concluded into several points as follow. (1)Its maximum DC reverse voltage would be 150V. (2)Its maximum working peak reverse voltage would be 150V. (3)Its maximum average forward current would be 200A. (4)Its maximum peak one cycle non-repetitive surge current would be 20000A with the condition of 5s sine or 3s rect. pulse and would be 2300A with the condition of 10ms sine or 6ms rect. pulse. (5)Its  non-repetitive avalanche energy would be 15mJ. (6)Its repetitive avalanche current would be 1A. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent
damage to device.
Also some electrical characteristics of VSKDS409/150 are concluded as follow. (1)Its maximum reverse leakage current would be 6mA at Tj=25°C and would be 85mA at Tj=125°C. (2)Its maximum junction capacitance would be 6000pF. (3)Its typical series inductance would be 5.0nH. (4)Its maximum voltage rate of change would be 10000V/s. (5)Its maximum RMS insulation voltage would be 3000V(1min) and would be 3600V(1s). At present we have not got so much information about this IC and we would try hard to get more information about it. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!