VSKJ250-16
Rectifiers 1600 Volt 250 Amp
product image
VSKJ250-16 Picture
SeekIC No. : 00179530 Detail
VSKJ250-16: Rectifiers 1600 Volt 250 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKJ250-16
Reverse Voltage : 1600 V Forward Voltage Drop : 1.29 V
Forward Continuous Current : 250 A Max Surge Current : 7345 A
Product : Standard Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.29 V
Configuration : Dual Common Anode
Reverse Voltage : 1600 V
Package / Case : MAGN-A-PAK
Forward Continuous Current : 250 A
Max Surge Current : 7345 A