VSKJ270-12
Rectifiers 1200 Volt 270 Amp
product image
VSKJ270-12 Picture
SeekIC No. : 00180448 Detail
VSKJ270-12: Rectifiers 1200 Volt 270 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKJ270-12
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 1.48 V
Forward Continuous Current : 270 A Max Surge Current : 9340 A
Product : Standard Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.48 V
Configuration : Dual Common Anode
Reverse Voltage : 1200 V
Package / Case : MAGN-A-PAK
Forward Continuous Current : 270 A
Max Surge Current : 9340 A