VS-400U120D
Rectifiers 1200 Volt 400 Amp
product image
VS-400U120D Picture
SeekIC No. : 00170865 Detail
VS-400U120D: Rectifiers 1200 Volt 400 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VS-400U120D
  • 0~1
  • 1~12
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 1.62 V at 1500 A
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 8640 A
Reverse Current IR : 15000 uA Mounting Style : Stud
Package / Case : DO-9 Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Packaging : Bulk
Configuration : Single
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Current IR : 15000 uA
Mounting Style : Stud
Reverse Voltage : 1200 V
Package / Case : DO-9
Forward Continuous Current : 400 A
Max Surge Current : 8640 A
Forward Voltage Drop : 1.62 V at 1500 A