VS-400U80D
Rectifiers 800 Volt 400 Amp
product image
VS-400U80D Picture
SeekIC No. : 00171364 Detail
VS-400U80D: Rectifiers 800 Volt 400 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VS-400U80D
Reverse Voltage : 800 V Forward Voltage Drop : 1.62 V at 1500 A
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 8640 A
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 800 V
Package / Case : DO-9
Forward Continuous Current : 400 A
Max Surge Current : 8640 A
Forward Voltage Drop : 1.62 V at 1500 A