VS-400UR160D
Rectifiers 1600 Volt 400 Amp
product image
VS-400UR160D Picture
SeekIC No. : 00171656 Detail
VS-400UR160D: Rectifiers 1600 Volt 400 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VS-400UR160D
Reverse Voltage : 1600 V Forward Voltage Drop : 1.62 V at 1500 A
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 8640 A
Mounting Style : Stud
Reverse Voltage : 1600 V
Package / Case : DO-9
Forward Continuous Current : 400 A
Max Surge Current : 8640 A
Forward Voltage Drop : 1.62 V at 1500 A