VS-401CNQ040PBF
Schottky (Diodes & Rectifiers) 400 Amp 40 Volt Common Cathode
product image
VS-401CNQ040PBF Picture
SeekIC No. : 00188045 Detail
VS-401CNQ040PBF: Schottky (Diodes & Rectifiers) 400 Amp 40 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VS-401CNQ040PBF
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 25000 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.76 V
Maximum Reverse Leakage Current : 20 mA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : Screw Package / Case : TO-244
Packaging : Tube
Description
Maximum Power Dissipation :
Recovery Time :
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Voltage Drop : 0.76 V
Configuration : Dual Common Cathode
Maximum Reverse Leakage Current : 20 mA
Mounting Style : Screw
Forward Continuous Current : 400 A
Max Surge Current : 25000 A