VS-40TPS12APBF
SCRs 1200 Volt 35 Amp
product image
VS-40TPS12APBF Picture
SeekIC No. : 00198226 Detail
VS-40TPS12APBF: SCRs 1200 Volt 35 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VS-40TPS12APBF
Mfg:
Vishay
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 600 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA Forward Voltage Drop : 1.85 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 10 V
Gate Trigger Current (Igt) : 40 mA Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC
Packaging : Tube
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 10 V
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.5 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 40 mA
Holding Current (Ih Max) : 150 mA
Breakover Current IBO Max : 600 A
Forward Voltage Drop : 1.85 V