VTB4-1000-20M000
DescriptionThe VTB4-1000-20M000 is designed as one kind of CMOS TCXOs by the vectron international technology company.Some important performance characteristics of VTB4-1000-20M000 are concluded into several points as follow. (1)Its nominal output frequency would be typ 20.000MHz. (2)Its supply vo...
product image
VTB4-1000-20M000 Picture
SeekIC No. : 004543917 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VTB4-1000-20M000
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Some important performance characteristics of VTB4-1000-20M000 are concluded into several points as follow. (1)Its nominal output frequency would be typ 20.000MHz. (2)Its supply voltage would be min 3.14V and typ 3.3V and max 3.47V. (3)Its operating temperature range would be from 0°C to 70°C. (4)Its storage temperature range would be from -40°C to +85°C. (5)Its supply current would be max 20mA. (6)Its output voltage high level from Vdd would be min 2.2V. (7)Its output voltage low level from Vdd would be max 0.4V. (8)Its output current high level would be min -4.0mA. (9)Its output current low level would be max +4.0mA. (10)Its output rise/fall time would be max 5ns. (11)Its output duty cycle or symmetry would be min 40% and max 60%. (12)Its stability over operating temperature/ initial tolerance/ 15 years aging/ power supply and load variation would be min -4.6ppm and max +4.6ppm. (13)Its jitter 10Hz to 20MHz RMS would be typ 2pS and max 5pS. (14)Its jitter 12kHz to 20MHz RMS would be typ 0.5pS and max 1pS. (15)Its phase noise would be max -70dBc/Hz at 10Hz and would be -100dBc/Hz at 100Hz and would be -125dBc/Hz at 1kHz and would be -135dBc/Hz at 10kHz and would be -140dBc/Hz at 100kHz. (16)Its start up time would have the maximum value would be 10ms. Those are all the main performance characteristics.