VWRBS1-D12-S9-SIP
CONVERTER DC/DC 9V OUT 1W
product image
VWRBS1-D12-S9-SIP Picture
SeekIC No. : 003804391 Detail
VWRBS1-D12-S9-SIP: CONVERTER DC/DC 9V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VWRBS1-D12-S9-SIP
Quick Details
Series: V-Infinity VWRBS1-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : VQFN-32 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 9V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 110mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Efficiency: 78%
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Input (Max): 18V
Packaging: Tube
Voltage - Output 1: 9V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Package / Case: 8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Series: V-Infinity VWRBS1-SIP
Current - Output (Max): 110mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVWRBS1-D12-S9-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output9V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output9 VDC @ 110mA