W77I058A25DL
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 40-DIP
product image
W77I058A25DL Picture
SeekIC No. : 003509375 Detail
W77I058A25DL: IC MCU 8-BIT 32K FLASH 40-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W77I058A25DL
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Series: W77 Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Core Processor: 8051 Core Size: 8-Bit
Speed: 25MHz Connectivity: EBI/EMI, Serial Port
Peripherals: POR, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 32KB (32K x 8) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 40-DIP
Description
Core Size: 8-Bit
Peripherals: POR, WDT
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Speed: 25MHz
RAM Size: 1K x 8
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Core Processor: 8051
Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Package / Case: 40-DIP
Series: W77
Connectivity: EBI/EMI, Serial Port
Parameters:
Technical/Catalog InformationW77I058A25DL
VendorNuvoton Technology Corporation of America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size1K x 8
Number of I /O32
Package / Case40-DIP
Speed25MHz
Controller SeriesW77
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySerial Port
PeripheralsPOR, WDT