Z8F2402AR020EC
8-bit Microcontrollers (MCU) 24K Flash 2K RAM
product image
Z8F2402AR020EC Picture
SeekIC No. : 00377467 Detail
Z8F2402AR020EC: 8-bit Microcontrollers (MCU) 24K Flash 2K RAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Z8F2402AR020EC
Mfg:
ZiLOG
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : eZ8 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 20 MHz Program Memory Size : 24 KB
Data RAM Size : 2 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V Package / Case : LQFP-64
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 2 KB
Package / Case : LQFP-64
Core : eZ8
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V