30HV14B103KN
CAP CER 10000PF 3KV 10% RADIAL
product image
30HV14B103KN Picture
SeekIC No. : 002928823 Detail
30HV14B103KN: CAP CER 10000PF 3KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30HV14B103KN
  • Qty
  • 0~12
Quick Details
Series: HV Manufacturer: Kemet
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 3000V (3kV) Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.620" L x 0.300" W (15.75mm x 7.62mm) Height - Seated (Max): 0.560" (14.22mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: - Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Packaging: Bulk
Voltage - Rated: 3000V (3kV)
Manufacturer: Kemet
Height - Seated (Max): 0.560" (14.22mm)
Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Series: HV
Size / Dimension: 0.620" L x 0.300" W (15.75mm x 7.62mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information30HV14B103KN
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.5" (12.70mm)