30HV16B273KN
CAP CER 0.027UF 3KV 10% RADIAL
product image
30HV16B273KN Picture
SeekIC No. : 002928824 Detail
30HV16B273KN: CAP CER 0.027UF 3KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30HV16B273KN
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: HV Manufacturer: Kemet
Capacitance: 0.027µF Voltage - Rated: 3000V (3kV)
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.820" L x 0.350" W (20.83mm x 8.89mm) Height - Seated (Max): 0.700" (17.78mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.700" (17.78mm) Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Packaging: Bulk
Voltage - Rated: 3000V (3kV)
Manufacturer: Kemet
Capacitance: 0.027µF
Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Series: HV
Size / Dimension: 0.820" L x 0.350" W (20.83mm x 8.89mm)
Height - Seated (Max): 0.700" (17.78mm)
Lead Spacing: 0.700" (17.78mm)