30HV22B102K
CAP CER 1000PF 3KV 10% RADIAL
product image
30HV22B102K Picture
SeekIC No. : 002928789 Detail
30HV22B102K: CAP CER 1000PF 3KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30HV22B102K
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HV Manufacturer: Kemet
Capacitance: 1000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 3000V (3kV) Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.370" L x 0.250" W (9.40mm x 6.35mm) Height - Seated (Max): 0.360" (9.14mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: - Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Rated: 3000V (3kV)
Package / Case: Radial
Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Manufacturer: Kemet
Height - Seated (Max): 0.360" (9.14mm)
Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Series: HV
Size / Dimension: 0.370" L x 0.250" W (9.40mm x 6.35mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information30HV22B102K
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.275" (6.99mm)