30R185UU
PTC Resettable Fuses PTC 30V 1.85A POLY RADIAL LEADS
product image
30R185UU Picture
SeekIC No. : 00685957 Detail
30R185UU: PTC Resettable Fuses PTC 30V 1.85A POLY RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R185UU
Quick Details
Hold Current : 1.85 A Trip Current : 3.7 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.09 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Hold Current : 1.85 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Trip Current : 3.7 A
Resistance : 0.09 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information30R185UU
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip8.7s
R Min/Max0.030 ~ 0.090 Ohm