AQ2A2-J-ZP3/28VDC
Solid State Relays 2A 3/28V Zero Cross
product image
AQ2A2-J-ZP3/28VDC Picture
SeekIC No. : 0093292 Detail
AQ2A2-J-ZP3/28VDC: Solid State Relays 2A 3/28V Zero Cross
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AQ2A2-J-ZP3/28VDC
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : PCB Mount Mounting Style : Through Hole
Control Voltage Range : 3 VDC to 28 VDC Load Voltage Rating : 75 VAC to 250 VAC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Output Device : Phototransistor
Package / Case : SIL-4
Description
Load Current Rating :
Product Type : PCB Mount
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Mounting Style : Through Hole
Output Device : Phototransistor
Package / Case : SIL-4
Control Voltage Range : 3 VDC to 28 VDC
Load Voltage Rating : 75 VAC to 250 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationAQ2A2-J-ZP3/28VDC
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / CaseModule
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current2A
Voltage - Input3 ~ 28VDC
Voltage - Load75 ~ 250V
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names AQ2A2 J ZP3 28VDC